logo

Pływanie

Twój malec mógłby chlapać się bez końca? Wykorzystaj to i naucz swoej dziecko pływać! Dzięki tej umiejętności organizm w pełni wykorzysta dobroczynny wpływ wody. Podajemy cztery powody które wskazują że pływanie jest bardzo zdrowe a kontakt z wodą potrzebny dziecku.

1. Poprawia się system odpornościowy:
Twoje dziecko dzięki pływaniu mniej choruje. Zdaniem pediatrów, układ krążenia i oddechowy małych pływaków pracują sprawniej. Krążenie poprawia się: wszystkie narządy są lepiej odżywione, a toksyny szybko usuwane. Poza tym różnica temperatur powoduje skurczanie i rozkurczanie się naczyń, przez co są mocniejsze. Lepsza jest też wentylacja pluć. Malec zapada na infekcje znacznie rzadziej niż rówieśnicy, którzy nie pływają. A jeśli już złapie infekcję lub chorobę zakaźną, jej przebieg jest łagodniejszy, więc szybciej wraca do zdrowia. Wskazówka Dla malca, który często choruje, zalecany jest umiarkowany ruch w wodzie 2-3 razy w tygodniu przez cały rok. Przerwa konieczna jest przez tydzień po chorobie.

2. Pływanie ma właściwości zapobiegawcze wadom postawy. postawa będzie sprawniejsza i zwinniejsza. W wodzie pracują bowiem wszystkie mięśnie, a stawy i kręgosłup nie są przy tym tak obciążone, jak w przypadku wszystkich innych sportów. Dzięki silniejszym mięśniom dziecko będzie się szybciej rozwijało fizycznie. Poprawi też koordynację ruchową, co z kolei ułatwi mu nabywanie kolejnych umiejętności sportowych jak np jazda na rolkach. Wskazówka Najlepsze jest pływanie żabką, bo ten styl równomiernie rozwija wszystkie grupy mięśni. Style na plecach wzmacniają mięśnie klatki piersiowej, znikają więc wystające łopatki i zaokrąglone plecy. Pływanie strzałką i kraulem pomaga w walce z płaskostopiem i koślawymi stopami.

3. Pływanie dla dzieci to dyscyplina sportu, która najlepiej przygotuje przedszkolaka do roli ucznia.Poprawia sprawność mięśni drobnych - np. precyzję paluszków. Gdy przyjdzie czas na naukę pisania, pływający malec ma większe szanse na piękne, równe literki. Natomiast mimowolne wstrzymywanie powietrza (nadymanie policzków, kontrolowanie oddechu) jest uzupełnieniem ćwiczeń logopedycznych, ważnych przy wadach wymowy. Dla przyszłego ucznia nie bez znaczenia jest też konieczność podporządkowania się pewnym regułom, co ułatwia adaptację w grupie. Wskazówka zwracaj uwagę, by podczas pływania pracowały również dłonie dziecka. Przyda się też trochę zabaw zręcznościowych: wyścigi, rzucanie do celu, pływanie z deseczką.

4. Pływanie do świtny sposób na odchudzanie dziecka ale również dla niedojadków. Za sprawą równomiernej pracy mięśni szybko poprawia się przemiana materii. Jeżeli twoja pociecha jest łasuchem i ma tendencję do tycia, pływanie jest najlepszym rozwiązaniem. W bezpieczny sposób - co jest istotne w przypadku dzieci - pomaga pozbyć się nadmiaru kilogramów bez odczuwalnych dla dziecka dietetycznych rygorów. Regularne pływanie jest też potrzebne niejadkom, gdyż poprawia apetyt. Większość z nich chętnie zjada coś niemal od razu po wyjściu z wody. Wskazówka jeśli pływanie ma spalać sadełko lub poprawiać apetyt, malec powinien pływać na czas, najlepiej kraulem, przez około pół godziny, z krótkimi przerwami na zabawę.