logo

Rysunki dzieci

Co to jest psychologia dziecka? To jest poznanie jego myśli i wnętrza. Jednym sposobem aby to wszystko poznać są rysunki dzieci. Dla ciebie rysunek dziecka to tylko kreski połączone w nieoczekiwany sposób. NAwet trudno Tobie wyobarazić sobie jak dużo mówią o Twoim dziecku. Na rysunkach twojego dziecka każdy szczegół ma duże znaczenie. Rozpatrując rysunki dziecka, pamiętaj jednak, że czasem jest on wynikiem chwilowej emocji, bardzo silnej, ale krótkotrwałej. Nie wyciągaj zbyt pochopnie wniosków na podstawie jednego dzieła. Dopiero seria rysunków może pomóc poznać wewnętrzny świat twojego dziecka.

Chcesz zobaczyć kto dla Twojego dziecka jest najważniejszy?

Najskuteczniej odczytasz to z rysunku rodziny. Bardzo ważna jest kolejność rysowania postaci. Jeśli maluch swój rysunek zaczyna od narysowania dziadka, to oznacza, że właśnie on jest w jego życiu najważniejszy. Liczą się też szczegóły. Postać, której dziecko poświęca najwięcej czasu i uwagi, dorysowując np. fajkę, kapelusz, okulary, mnóstwo guziczków przy ubraniu, odgrywa w jego życiu dominującą rolę. Podobnie, gdy jest umieszczona pośrodku kartki, w samym centrum. Taką pozycję ma tylko postać najważniejsza w rodzinie. Jest ona też zwykle większa. Teraz już wiesz, dlaczego narysowany przez twoją pociechę tata jest znacznie mniejszy od ciebie, choć w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. W ten sposób maluch wskazuje też na osoby, z którymi pozostaje w słabszym związku emocjonalnym. Postacie te są nie tylko mniejsze, ale też narysowane z mniejszą starannością i dbałością o szczegóły. Zwykle też rysunki tych osób powstają na samym końcu.

Kogo Twoje dziecko kocha a kogo nie lubi?

Określa to najlepiej liczba osób na rysunku. Dziecko usuwa z rysunku to, co mu przeszkadza. Jeśli więc twój maluch nie umieścił na rysunku waszej rodziny nowo narodzonej siostrzyczki, świadczy to o tym, że jej nie toleruje, jest zazdrosny o uczucia i czas, jaki jej poświęcacie. Najbliżej siebie narysuje zawsze osobę, z którą czuje się najsilniej związany uczuciowo i tej osobie ufa. O głębokiej więzi świadczy trzymanie się za ręce lub kierowanie ich ku sobie. Jeśli maluch rysuje braciszka bez rąk lub z rękoma schowanymi za siebie, to znak, że jest z nim w konflikcie. Czasem może to być błaha sprawa, np. młodszy brat zabiera jego ulubione zabawki, a jemu nie wolno się przeciwstawić, bo przecież braciszka trzeba kochać. To dlatego swój gniew ujawnia na rysunku. Osoby, których dziecko nie lubi budzą w nim niepokój czy niechęć, często są rysowane z brzegu, w kącie lub z dala od innych postaci może tak być że nie są rysowane wcale. Zazdrość o rodzeństwo może bowiem objawić się pominięciem go na rysunku. To znak, że czuje się opuszczone i zaniedbane, i trzeba mu poświęcić więcej czasu. Czasem z kolei maluch rysuje tylko siebie. Oznacza to, że czuje się ważny w rodzinie.

Twoje dziecko jest grzecznym aniołek czy urwisem?

Po przez rysunek oraz w jaki sposób rysuje go możesz poznać temperament swego dziecka. Jeśli robi kreski mocno, bez wahania i z rozmachem, dziecko jest pełne energii, odwagi, pewności siebie. Czasem dziecko rysuje z takim przekonaniem, że aż dziurawi papier. Oznacza to gwałtowność, czasem też gniew. Zamaszyste, chaotyczne i szybkie kreski często cechują dziecko nadpobudliwe.
Linie delikatne i słabe, kreślone niepewnie świadczą o tym, że maluch ma wrażliwą i delikatną naturę. W interpretacji rysunku zwróć też uwagę na kształt linii. Zakrzywione cechują osobowość łagodną i czułą, proste, rysowane pod kątem oznaczają siłę, twardość i męskość. Jednak zbyt wiele miękkości i okrągłości charakteryzuje dziecko urocze, ale bierne i zbyt słabe, żeby się bronić. Gdy na rysunku twego malucha jest z kolei za dużo kantów, kątów, kropek, świadczy to o energii, waleczności i sile woli, ale też o agresywnym i niezbyt towarzyskim usposobieniu. Czasem maluch rysuje, potem gumką wyciera to, co mu się nie udało. Jeśli gumka jest zbyt często w użyciu, może to oznaczać, że twoje dziecko nie ufa własnym siłom.

Osobowość odkrywana przy pomocy kolorów

Czy zauważyłaś, że niektóre kolory przyciągają cię, a inne budzą wstręt lub niepokój? To normalne, bo kolory mają znaczenie psychologiczne. Pamiętaj jednak, że każdy wiek charakteryzuje skłonność do wybierania określonych barw.

Czerwień - oznacza działanie i męskość. Dziecko przed 6. rokiem życia używa jej bardzo często. Jest to bowiem okres, w którym nie potrafi jeszcze zapanować nad swoimi popędami. Czerwień oznacza potrzebę ruchu i pobudzenie.
Niebieski - wyraża wrażliwość, zamknięcie w sobie, w skrajnych przypadkach bierność i rezygnację.
Fiolet - to połączenie czerwieni i niebieskiego, czyli dwóch przeciwieństw. Maluch który używa dużo fioletowej kredki pragnie czegoś innego. Jeśli odcień ten pojawia się w rysunkach dziecka zbyt często, oznacza niepokój bądź lęk.
Żółty - to synonim światła, radości, optymizmu. Dziecko najchętniej sięga po żółtą kredkę w wieku ośmiu, dziewięciu lat.
Zieleń - intensywna, wpadająca w żółć, zdradza skłonność do ekstrawersji; zieleń w odcieniu niebieskim - oznacza dziecko introwertyczne.
Pomarańczowy - to symbol dążenia do sukcesu. Używany w nadmiarze jest przejawem pragnienia podobania się i zwrócenia na siebie uwagi.
Brąz - wyraża fizyczne dążenie do bezpieczeństwa. Stosowany jest przez maluchy do 6. roku życia. Gdy w nadmiarze używają go dzieci starsze, może to oznaczać rodzaj regresji lub symbolicznego zatrzymania czegoś dla siebie i odmowy dawania.
Róż - to przejaw łagodności i czułości. Czerń - zawiera w sobie smutek, czasem rozpacz.
Szarość - gdy maluch używa jej w nadmiarze, może to świadczyć o tym, że ma trudności w wyrażaniu uczuć i w przechodzeniu do czynów.

Drzewo narysowane przez dziecko prawdę ci powie

Czy wiesz, że osobowość twego dziecka ukryta jest też w rysunku drzewa? Dziecko nieśmiałe, któremu brak pewności siebie, rysuje drzewo maleńkie.
Jeśli kartka jest wręcz za mała na całe drzewo, oznacza to, że dziecko pragnie zwrócić na siebie uwagę, wzbudzić zainteresowanie. Jest też sygnał ekstrawersji i dużej wiary w siebie.
Drzewo umieszczone po lewej stronie kartki oznacza dziecko, które wprawdzie dąży do niezależności, ale nie za wszelką cenę. Przede wszystkim musi mieć poczucie bezpieczeństwa (zwrócenie się w stronę matki, do której należy lewa strona kartki).
Jeśli jest umieszczone po lewej stronie kartki skrajnie, to znak. że wciąż potrzebuje schować siew opiekuńczych ramionach matki.
Drzewo położone po prawej stronie kartki oznacza wielką niezależność dziecka.
Dużo zdradza rysunek korzeni drzewa. Proste i niezbyt głęboko tkwiące w ziemi oznaczają potrzebę bezpieczeństwa i pęd do wiedzy. Jeśli korzenie dorównują wielkością pniu drzewa, jest to sygnał, że ciekawość świata jest najważniejsza i wywołuje pewien lęk. Pamiętaj, że dziecko do 11. roku życia raczej rzadko rysuje korzenie.