logo

Skalniaki

Skalniaki są bardzo efektowną dekoracją ogrodu. A co najważniejsze, prawie wcale nie wymagają pielęgnacji.

W ogródkach skalnych efektownie wyglądają wolno rosnące niskie "krzewy". Zwłaszcza te, które są zimozielone - będą ozdobą przez cały rok. A Szczególnie pięknie prezentować się będą niskie odmiany rododendronów (na zdj. poniżej) których kwiaty od razu przyciągają wzrok.

skalniaki

Inne krzewy i roœśliny, które nie tracą liœści zimą i dobrze rosną w nasłonecznionych miejscach, to bukszpan, borówka brusznica, trzmielina Fortune'a (w odmianie Emerald'n Gold, listki mają żółte obwódki, a w Harlegin mają mnóstwo białych plamek). Bardzo dekoracyjne są także niskie odmiany berberysów - jesienią i zimą zdobią je kolorowe owoce.

Chcesz mieć zieleń i czerwień przez cały rok?

Odpowiednia roœślina to Rojnik murowy (na zdj.) to jedna z najpopularniejszych bylin skalnych. W naturze porasta Alpy i Pireneje. Jest zimozielony i w pełni mroznoodporny. W lipcu z dojrzałej rozety liœci wyrasta kwiatostan o wysokoœci około 30 cm. Po przekwitnięciu rozeta mateczna zamiera, jednak wydaje kilka lub kilkanaœcie roœlin potomnych. Kolejna grupa roœlin o dekoracyjnych liœściach to rozchodniki.

Jedną z najbardziej dekoracyjnych odmian jest rozchodnik kaukaski. I rojniki, i rozchodniki najlepiej czują się w glebie piaszczystej i suchej. Jeœśli będziesz chciała je rozmnożyć, podziel delikatnie roœśliny na częœci i po prostu włóż je do ziemi.

skalniak

Pragniesz mieć roœślinki o różnych kolorach i gatunkach?

Na skalniaku warto posadzić roœśliny, które będą ozdobne w różnych porach roku. Najłatwiej uzyskasz ten efekt, tworząc skalniak z rośœlin należących do różnych grup - jednorocznych, cebulowych, bylinowych lub wrzosowatych. Najlepiej sadzić obok siebie roœśliny, które różnią się kolorem i kształtem. W przypadku roœślin kwitnących, musisz też wzišć pod uwagę termin i długoœść kwitnienia.

skalniaki

ŒŚliczne wiosenne kwiaty

Wiosenne kwiaty to np. dębik oœmiopłatkowy (na zdj.) jest roœśliną o arktycznym rodowodzie. Nie boi się niskich temperatur, zimą nie zrzuca liœści. Kwitnie w maju i czerwcu.

Inne kwiaty, które kwitną wiosną: œnieżyczka (kwitnie II-III); sasanka (III--IV); przylaszczka (IIMV); wrzosiec (IV-VIII); bergenia (lll-IV); goŸdzik alpejski (IV-VI); zawilec (IV-V); gęsiówka (IV-V); aster alpejski (V), smagliczka (IV-V); żagwin (IV-VI); ubiorek (IV-V); goryczka (V-VI); dębik (V-VI); rzeżuszka (V-VI).

skalniak

Chcesz mieć kolorowe lato

Skalnica jak sama nazwa wskazuje to idelna rośœlina do ogródka skalnego. Większoœć jej odmian kwitnie latem.
Inne roœśliny które zakwitają w czerwcu, lipcu i sierpniu to:
Naradka odrosłowa (IV - VIII); macieżanka piaskowa (VI - VII); goŸdzik kropkowany oraz skalny (VI - VII), dzwonek karpacki (VI - VIII); krwawnik złocisty oraz wełniasty (VI - VII); dzwonek dalmatyński (VI - IX); rumian (VII - VIII); bylica (VII - VIII).skalniaki

Ogródek skalny najlepiej zakładać w miejscu słonecznym. Takie stanowisko odpowiada większośœci roœślin rosnących na kamienistym podłożu.
Kamienie powinny być zakopane na około 1/3 ich objętoœści i jeœśli to możliwe lekko odchylone do tyłu.
Większoœć roœślin skalnych wymaga gleb dobrze przepuszczalnych. Najlepsza jest mieszanka z równych czꜶci zwykłej ziemi ogrodowej, torfu i gruboziarnistego piasku.
Najwygodniej jest kupić roœśliny w doniczkach, można je sadzić | cały sezon wegetacyjny (ale nie w czasie deszczów lub upalów)
Roœśliny trzeba podlewać do momentu, gdy się przyjmą (czyli 2-3 tygodnie). Później tylko w czasie suszy.
Miniskalniak możesz również zrobić na balkonie albo tarasie, układajšc między roœślinami w doniczce drobne kamienie.