logo

Jak poprawnie wiązać krawat?

Choć pierwsze chusty wiązane na szyi znane byty już 4000 lat temu w Chinach, prawdziwa moda na krawaty zaczęta się w XVII wieku. Król Francji Ludwik XIV ujrzał je u chorwackich oficerów i tak mu się spodobały, że sam zaczął nosić podobne. Od tej pory krawaty są symbolem męskiej elegancji a wiązanie krawata jest częstym rytuałem

Co robić, by dobrze w nim się prezentować?

Sekret tkwi w odpowiednim dobraniu rodzaju krawata oraz ważne są sposoby wiązania krawata do kształtu twarzy i typu sylwetki.Panom wysokim lub tęższym doskonale pasuje węzeł podwójny, równoważy on bowiem proporcje ciała. Węzeł prosty natomiast lepiej prezentuje się przy drobnej twarzy, zazwyczaj niewysokiego pana.
Także deseniem krawata można zamaskować niedoskonałości urody. Prążki lub ukośne paski świetnie wysmuklają sylwetkę. Duże owalne wzory oraz poziome pasy zaś ją poszerzają i optycznie skracają.
Kolory i szerokość krawata też są istotne. Wąski i ciemny tworzy pionową linię, która wyszczupla, "wyciąga w górę" całą postać. A szerszy lub jaskrawy ją skraca i zaokrągla. Warto wypróbować na sobie te sztuczki, bo naprawdę działają!

Czy są jakieś reguły dotyczące prania i prasowania?

Krawata nie należy nosić dłużej niż jeden dzień, bo będzie wyglądał nieświeżo. Nie oznacza to jednak, że po jednorazowym użyciu już musimy go uprać, chyba że jest zabrudzony czy zaplamiony. Wtedy oddajemy go do pralni chemicznej.
Nie jest to droga usługa (ok. 7 zł). Nie ma mowy o wrzucaniu krawata do pralki, a nawet o praniu ręcznym. Ma on bowiem w środku specjalny wkład, który niekiedy trwale się deformuje. Samodzielne pranie może też spowodować zacieki, trudne potem do usunięcia. Zakaz dotyczy także prasowania. Wysoka temperatura mogłaby bowiem uszkodzić tkaninę, a ciężar żelazka sprawić, że brzegi krawata stracą ładny, obły kształt. Tym bardziej warto zainwestować w droższe modele z jedwabiu, które po rozwiązaniu łatwo wracają do pierwotnej formy. Zreguły też wystarczy przesunąć po nich dłonią, by zniknęły wszystkie załamania.

Jak przechowywać krawaty?

Przede wszystkim zawsze po zdjęciu krawata trzeba rozwinąć węzeł (o czym niektórzy panowie często zapominają). Potem wygładzamy zagniecenia i odwieszamy krawat do szafy. Trzeba też pamiętać, żeby na wieszaku zgiąć go w pół w miejscu, które później znajdzie się pod kołnierzykiem.

Instrukcja wiązania krawata krok po kroku:

wiązanie krawata krawat instrukcja wiązania krawata

wiązania krawata kurs wiązania krawata sposoby wiązania krawata1. Skrzyżuj oba końce krawata: szerszy na lewo, węższy (powinien być krótszy o ok. 30 cm - na prawo )
2. Przełóż szerszy koniec pod węższym na drugą stronę, przytrzymaj.
3. Przełóż szerszy koniec krawata z przodu przez pętlę.
4. Ściągnij oba supły, które w ten sposób powstały. Wyrównaj.
5. Szerszy koniec krawata przełóż jeszcze raz nad węższym i ponownie przeciągnij przez pętlę.
6. Teraz wsuń szerszy koniec w węzeł, zaciśnij.