Dieta odchudzająca

15 lip 2023

Dieta odchudzająca polega na ograniczeniu kaloryczności pożywienia. Ilości podawanego białka nie można jednak zmniejszać poniżej potrzebnego minimum, w przeciwnym bowiem razie może dojść do rozkładu białka ustrojowego. Należy natomiast ograniczać zarówno tłuszcze, jak i węglowodany.

W omawianej diecie należy podawać normalne ilości witamin i składników mineralnych oprócz sodu, który sprzyja zatrzymywaniu wody w ustroju. Ogranicza się więc spożycie soli i produktów słonych, jak wędliny, konserwy, ostre sery, kiszonki itp. Pewne znaczenie w odchudzaniu ma także ograniczenie płynów i stosowanie pożywienia moczopędnego, niesprzyjającego zatrzymywaniu wody w ustroju. Do pokarmów moczopędnych należą głównie owoce, mleko i prawdziwa czarna kawa.

Wobec ograniczenia tłuszczu należy stosować potrawy, do przygotowywania których zużywa się mało tego składnika; potrawy nie powinny pobudzać apetytu i pragnienia. W związku z tym należy ograniczyć ostre przyprawy, jak pieprz, papryka, ocet, kwas mlekowy, musztarda, przyprawa do zup, sól i usunąć zupełnie mocne wywary z kości, mięsa, drobiu i ryb.

Zupy podaje się na wywarach warzywnych lub na odtłuszczonym mleku, zaprawione niewielkimi ilościami mąki, mleka, śmietany lub tłuszczu; unikać należy zup gęstych, zawiesistych, tłustych i zaprawianych zasmażkami. Ze względu na ograniczenie płynów wskazane jest, aby osoby otyłe spożywały tylko 1/2 porcji zupy.

Na drugie dania wskazane są potrawy z chudych gatunków mięs, drobiu i ryb; sposób ich przyrządzania powinien -uwzględniać jak najmniejsze zużycie tłuszczu. Najlepiej podawać dania gotowane, dozwolone są jednak również pieczone i duszone z małą ilością tłuszczu; przeciwwskazane są dania smażone i zaprawiane zasmażkami.

Wskazane jest podawanie dużych ilości owoców i warzyw, najlepiej surowych lub gotowanych w wodzie. Osobom otyłym nie należy podawać dużej ilości potraw mącznych, kasz i pieczywa. Wskazane jest pieczywo wysokiego przemiału ze względu na większą zawartość w nim części nieprzyswajalnych.

Na desery pożądane są surowe owoce lub kompoty, kisiele i galaretki żelatynowe z małą ilością cukru; nie należy podawać tłustych ciast, tortów i słodyczy. Otyli nie powinni jeść cukierków i. czekolady.

Jeżeli otyłości towarzyszą wzdęcia, należy usunąć z jadłospisu świeże pieczywo, gotowaną kapustę i. warzywa strączkowe suche. Odchudzanie pacjenta należy obserwować. W czasie kuracji odchudzającej należy śledzić wagę chorego, ponieważ gwałtowne jej spadki są szkodliwe; najkorzystniejsza jest kuracja, przy której ubywa w ciągu 2-3 miesięcy 8-12 kg. Dieta odchudzająca nie powinna wyczerpywać chorego; nie powinien on odczuwać głodu ani pragnienia. W tym celu należy podawać posiłki często, przynajmniej 5 razy w ciągu dnia, lecz o małej objętości. Okresowo należy stosować dni diet niskokalorycznych, podając wyłącznie owoce i warzywa, mleko lub ziemniaki.

Przykład Jadłospisu

śniadanie – kawa z odtłuszczonym, mlekiem, Graham, chudy twaróg,
II śniadanie – surowe owoce,
obiad – zupa pomidorowa, gotowane mięso, ziemniaki z wody, surówka,
podwieczorek – kompot,
kolacja – sałatka jarzynowo-rybna, pieczywo, herbata.

Zobacz także

None found