Dieta po operacji

05 paź 2022

Prawidłowe odżywianie jest bardzo ważne na każdym etapie życia. Niemniej jednak na szczególną uwagę zasługuje jedzenie przed i po operacji. Sam zabieg jest ingerencją w organizm.
Dlatego też z dużą dbałością trzeba podejść do diety po operacji.

Gdy jest planowany zabieg, wtedy mamy więcej czasu na przygotowanie organizmu.

Na co zwrócić uwagę przed zabiegiem?

Dobra kondycja i odpowiednie wyniki badań to szybsza rekonwalescencja. Przed zabiegiem nie próbuj zrzucać wagi bez powodu. W twojej diecie powinny znajdować się produkty nieprzetworzone.
Świeże warzywa i owoce to podstawa żywieniowa. Popraw kondycję własnego ciała. Każdy ruch na świeżym powietrzu to szybsze zdrowienie po operacji. Dodatkowo pozytywne myślenie to mniejszy stres po zabiegu.

Kiedy pierwsze jedzenie po zabiegu?

Wprowadzenie jedzenia po zabiegu wprowadza lekarz prowadzący. Z chwilą kiedy dietetyk zleca jedzenie warto słuchać zaleceń zwłaszcza gdy operacja była na przewodzie pokarmowym.
W zależności, jaka to była operacja i jaki jest stan pacjenta, wprowadza się początkowo kroplówki, a następnie jedzenie dietetyczne. Zwykle następuje to po około 3 dniach po operacji.
Kleiki i suchary pszenne to norma. Szybko potem wprowadza się dietę lekkostrawną. Zwykle są to pokarmy gotowane, z kleikiem czy też przetarte. Nie testuj na sobie produktów wysokoprzetworzonych, wzdymających i ciężkostrawnych. Chwilowo odstaw surowe owoce i warzywa. Wrócą do pacjenta w niedługim czasie.

Co szybciej poprawi kondycję pacjenta?

Bardzo ważne jest uzupełnienie organizmu w dobre białka jako budulca. Poza tym odpowiednie witaminy i minerały. Szczególnie te podstawowe:
Wit A, C, D, K, B12, E, kwasy omega 3, antyoksydanty czy żelazo.

Po około tygodnia czasu dietę rozszerza się. Zwykle organizm podpowiada, na co ma się ochotę. Ale dalej nie wprowadzaj produktów smażonych i ciężkostrawnych.
Unikaj słodyczy. Powoli można w niewielkiej ilości wprowadzać świeże owoce i warzywa.

Podstawowe składniki odżywcze.

BIAŁKO
Wprowadzenie białka jest bardzo ważne. Przyspiesza gojenie się ran. Dostarcza energii do życia. Zwykle jest to ilość 1,2 g/kg masy ciała. Źródłem białka jest chude mięso i ryby.
Na początku przygotowuje się w formie gotowanej, pieczonej czy duszonej. Jaja i chudy nabiał uzależniasz od kondycji pacjenta. Im szybciej wprowadzisz, tym szybciej dojdziesz do sprawności, ale nie przyspieszaj.

WĘGLOWODANY

Wśród węglowodanów i to w niewielkich ilościach na uwagę zasługują ryż i drobne kasze. Jasne pieczywo i ziemniaki stosujesz w mniejszych ilościach. Pod kontrolą powinny być chudy nabiał i owoce. Nadmiar węglowodanów nie sprzyja szybszemu zdrowieniu. We wszystkim należy zachować umiar.

WITAMINY I MINERAŁY

Warzywa i owoce są źródłem składników odżywczych. Po zabiegu w początkowym etapie stosuje się w wersji gotowanej i pieczonej. Zwykle powinno przygotowywać się je w formie zapiekanek czy sałatek z gotowanych warzyw. Dobrej energii dadzą warzywa gotowane w garnkach tzw. jednogarnkowych wraz z mięsem chudym. Ponieważ wit. A, E, K rozpuszczają się w tłuszczach stąd obecność dobrego mięsa w garnku. Podczas przygotowania posiłków używaj też oliwę z oliwek lub dobry olej rzepakowy. Niedobory żelaza pacjent uzupełni, jedząc mięso, ale po zabiegach buraki, jarmuż czy szpinak będą dobrą opcją roślinną. Należy je łączyć z wit. C zyskuje się na lepszej wchłanialności.

Ile płynów po operacji?

Najpierw dostaje się płyny w kroplówce. Potem 2 litry płynów to standard.  Zwykle jest to woda lub słaba herbata. W upałach należy zwiększyć ilość płynów. Nie wolno doprowadzać do odwodnienia.

Dieta w szpitalu i czym ją uzupełnić?

Uważnie powinno obserwować się stan pacjenta. To od jego etapu zdrowienia możesz wspomóc w szybszej rekonwalescencji. Rodzina zwykle za zgodą lekarza doniesie jedzenie zrobione w domu.

NUTRIDRINKI
Dodatkowo na rynku dostępne są nutridrinki zalecane po operacjach. Dzienne zapotrzebowanie to 1- 3 butelek dziennie. Uzupełniają składniki odżywcze. Dodają energii. Szybciej dochodzi się do kondycji jak przed operacją.

Dlaczego tak ważna jest dieta po operacji?

Z prostego powodu. Prawidłowe żywienie skutkuje szybszym zdrowieniem. Lekkostrawna dieta nie obciąża żołądka. A wyjście ze szpitala jest ważne dla psychiki pacjenta.

Zobacz także

None found