Dieta trzyletniego dziecka

15 lip 2023

Dieta trzyletniego dziecka bardzo niewiele różni się od żywienia w drugim roku. Zwiększona zostaje tylko nieco ilość produktów, a sposób przyrządzania potraw dostosowany do postępującego rozwoju dziecka; zasadnicze wytyczne żywienia pozostają niezmienione. Ponieważ dziecko w trzecim roku życia ma już zęby przedtrzonowe i najczęściej umie już gryźć i żuć, może więc otrzymywać potrawy z warzyw nieprzecieranych, lecz tylko rozdrobnionych, a owoce w stanie na naturalnym, tzn. bez obierania, przecierania czy skrobania, tylko bardzo starannie umyte. Dziecko w trzecim roku życia może spożywać również o wiele więcej różnorodnych surówek. Mogą to być surówki z zielonej, drobno krajanej sałaty, z kiszonej kapusty, rzodkiewek, pomidorów, świeżych ogórków, cebuli i wszystkich odmian kapusty.

Mięso w tym okresie podajemy dziecku w dalszym ciągu rozdrobnione i chude, ale częściej już smażone lub pieczone (w drugim roku życia stosu jemy głównie mięso gotowane). Kasze podajemy nie tylko rozklejane, ale także i wypiekane na sypko, a poza tym częściej stosujemy kasze grube, takie jak gryczana, jaglana itp. Z pieczywa dziecko w trzecim roku życia może otrzymywać oprócz bułki, chleba pytlowego i sitkowego również czerstwy chleb razowy, pszenny lub żytni, pokrajany w cienkie kromeczki. Pozostałe produkty, jak mleko, sery, jaja, masło, tłuszcze i cukier, stosujemy według tych samych wytycznych, co w drugim roku życia dziecka.

Szczegółowe wskazówki, jak należy stosować poszczególne produkty w posiłkach dziennych, zostały podane przy wytycznych żywienia w drugim roku życia. Ponieważ w trzecim roku życia obowiązują te same wskazania, czytelniczki zainteresowane żywieniem dzieci w tym okresie powinny dokładnie zapoznać się z tymi wytycznymi. Dieta trzyletniego dziecka powinna być tak układana, żeby nie różniły się bardzo od jadłospisu dorosłych domowników, a tym samym nie nastręczały matce wiele dodatkowej pracy.

Zobacz także

None found