Dieta wątrobowa

15 lip 2023

Wszyscy wiemy, że wątroba należy do najważniejszych organów ciała. Pełni wiele ważnych funkcji odpowiedzialnych za trawienie, metabolizm, odporność oraz jest magazynem wielu składników odżywczych. Poza tym usuwa toksyny z krwi.

Dlatego też z całą starannością należy bardzo dokładnie analizować i spożywać produkty, które pomogą w jej dobrej kondycji. Nieodpowiednie jedzenie może zbyt mocno obciążyć wątrobę, co przełoży się na zmniejszenie jej dobrej pracy. Czego konsekwencją może być otyłość, kłopoty z układem krążenia, częste bóle głowy, alergie, zmęczenie.

Dlatego też proponuję zwrócić szczególną uwagę na produkty, które mają szczególne znaczenie w diecie wątrobowej.

OSTROPEST PLAMISTY

Ta wspaniała roślina wspiera regenerację wątroby i reguluje trawienie. Można go przyjmować w formie:
– zmielonej
– tabletek
– w postaci wyciągu
– oleju.
W celach leczniczych wykonuje się z niego wyciągi, napary, odwary czy nalewki. Ostropest ma działanie odtruwające. Chroni wątrobę i nerki przed toksynami. Wykazuje właściwości przeciwzapalne. Regeneruje komórki wątrobowe i zapobiega marskości. Przyczynia się do hamowania podziałów komórek nowotworowych. Ma właściwości żółciotwórcze i żółciopędne.

CZOSNEK

Idealny do oczyszczania wątroby. Powinien być częstym bywalcem w diecie wątrobowej. Dzięki zawartej w nim allicynie i selenie wątroba wspomagana jest w jej oczyszczaniu. Skutecznie chroni ten narząd przed toksycznym uszkodzeniem. Czosnek obniża cholesterol i trójglicerydy. Ich nadmiar przeciąża wątrobę i utrudnia jej dobre działanie. Najlepiej gdy używa się świeży i surowy czosnek zamiast przetworzonego w proszku. Już 2-3 ząbki dziennie zjadane na surowo skutecznie pomogą wątrobie. Poza tym można go dodawać do dań, które sama przygotujesz.

BURAKI

Kolejne super warzywo, które pomaga oczyszczać wątrobę. Dzięki obecności beta-karotenowi i flawonoidom buraki pomagają stymulować i poprawiają funkcjonowanie wątroby. Naturalnie oczyszczają wątrobę. Już niewielkie ilości świeżych buraków czy sok z nich wyciśnięty są bardzo pomocne dla tego narządu. Warto, aby w diecie wątrobowej nie zabrakło tego wspaniałego warzywa.

BROKUŁY

Bogate w glukozynolany brokuły pomagają pozbyć się szkodliwych substancji z organizmu. Dzięki zawartemu w nim błonnikowi poprawisz trawienie. A witamina E zawarta w brokule jest wspaniałym przeciwutleniaczem, który usprawnia pracę wątroby.

AWOKADO

Awokado jest bogate w glutation, dzięki któremu wątroba jest oczyszczana. Jako antyoksydant neutralizuje wolne rodniki i ją oczyszcza. Awokado zawiera sporo witamin, minerałów oraz składników odżywczych, które pomagają wątrobie w jej kondycji oraz pomagają w rozkładaniu tłuszczy. Specjaliści od jedzenia polecają 1- 2 awokado w tygodniu przez kilka miesięcy, aby zregenerować wątrobę. Zdecydowanie przyspiesza metabolizm.

JABŁKA

Jedno jabłko dziennie to od dawna znany sekret zdrowej wątroby. Jabłka są źródłem pektyn, które pomogą usunąć toksyny z przewodu pokarmowego i nadmiar cholesterolu z krwi. Zawarty w nich kwas jabłkowy (naturalny składnik odżywczy) oczyszcza i usuwa toksyny z krwi.

CYTRYNA

Zawarte w cytrynie przeciwutleniacze pomagają w detoksykacji wątroby. Dzięki nim uaktywniają się enzymy w wątrobie, jakie mają wpływ na jej oczyszczanie oraz wspomagają trawienie. Woda z cytryną pita rano to ważny napój dla poprawienia kondycji całego organizmu.

GREJPFRUT

Doskonały owoc z ogromną ilością witaminy C, pektyn oraz przeciwutleniaczy, który wspaniale wspomaga proces oczyszczania wątroby. Zawarty glutation skutecznie neutralizuje wolne rodniki i odtruwa wątrobę. Pomaga także w usuwaniu metali ciężkich. Owoc możesz zjadać lub przygotować z niego sok.

ORZECH WŁOSKI

Znajdujący się w orzechu włoskim spory poziom aminokwasu L- argininy wspomaga wątrobę w pozbyciu się szkodliwych związków. Glutation i kwasy tłuszczowe omega 3 pomagają w naturalnym oczyszczaniu wątroby. Kilka orzechów dziennie w różnych dodatkach będą stanowić super przekąskę.