Kręcone włosy

14 lip 2023

Włosy kręcone naturalnie wymagają szczególnej pielęgnacji. Piękne włosy zwykle otrzymałaś w genach po przodkach. Ich struktura oraz budowa ma na to wpływ, ale także zależą one od kąta rozmieszczenia mieszków włosowych w skórze.

Każdy chce, aby włosy zdobiły. Jednak zdarza się też, że kręcone włosy nagle się prostują. Przyczyny takiego stanu upatruje się w zmianach hormonalnych w danym okresie życia.
Głównym powodem prostowania się kosmków zwykle są błędy w pielęgnacji.

Co wpływa niekorzystnie na włosy kręcone?

1. Sposób odżywiania i nawilżania włosów.
2. Zbyt duża ilość kosmetyków.
3. Częste szczotkowanie.
4. Przesuszanie włosów.
5. Nieprawidłowy kosmetyk do pogłębienia skrętu.

Co to jest PEH dla włosów kręconych?

Aby zachować piękne kręcone włosy, należy wprowadzić proporcje między 3 składnikami:
– proteinami
– humektantami
– emolientami.
PEH nazwa od pierwszych liter składników, których celem jest uzyskanie równowagi pomiędzy nimi.

Jak wprowadzić PEH do włosów kręconych?

Najprościej udać się do salonu. Sama też możesz tego dokonać poprzez wnikliwą obserwację włosów. Sprawdzasz reakcję na stosowane kosmetyki oraz stan kosmków.
Stopniowo wprowadzasz te 3 składniki i obserwujesz reakcję na kosmetyki.

Kiedy wprowadzać 3 składniki, czyli PEH?

PROTEINY

Proteiny wprowadzisz gdy włosy pozbawione są blasku i wyraźnie opadają. Kosmetyków szukaj, zaczynając od szamponu dalej odżywek, balsamów i masek.
Powinny w swoim składzie zawierać białka pomocne w regeneracji włosów. Dlatego chętnie proponuje się odżywki jajeczne. W kosmetykach mogą znajdować się: keratyna, kolagen oraz wyciągi z pszenicy, owsa czy migdałów.

HUMEKTANTY

Kolejny ważny składnik do pielęgnacji kręconych włosów. Humektant ma nawilżyć włosy. Ich zadaniem jest spowolnienie parowania z kosmków. Mając na uwadze, że włosy kręcone szybko przesuszają się dlatego, nie powinno opuszczać się tego etapu w pielęgnacji.

Jakich humektantów należy szukać w kosmetykach?

W celu nawilżenia kręconych włosów stosuje się panthenol, aloes, glicerynę, cukier, miód itp.

EMOLIENTY

Zadaniem emolientów jest ochrona włosów przed utratą wilgoci. Dlatego też zabezpiecza się je od zewnątrz. Do znanych emolientów należą: woski, oleje roślinne, masła, alkohole tłuszczowe czy silikony. Olejowanie to zabieg szczególnie polecany dla podtrzymania ładnych loków.

Co to jest pielęgnacja OMO?

Szczególnie polecana jest dla włosów kręconych. Metoda OMO to nic innego jak wprowadzenie kolejności mycia włosów. Polega ona na:
– odżywianiu włosów.
– myciu włosów.
-odżywianiu włosów.

Kolejność pielęgnacji:

Najpierw odżywiasz włosy odżywką. Na tym etapie nie powinnaś stosować silikonu w odżywce. Odżywkę nakładasz na całe włosy. Odżywkę na włosach trzymasz według zaleceń producenta.

Następnie na skórę głowy dajesz delikatny szampon. Potem spłukujemy kosmetyki z włosów.

Kolejnym etapem jest nałożenie maski lub odżywki. Po upływie czasu spłukujemy wodą. Włosy przygotowane do suszenia.

Jak suszyć włosy kręcone?

Najlepiej gdy pozostawisz je i niech wysychają naturalnie. Przy użyciu suszarki należy być bardzo ostrożnym. Nadmierne wysuszanie sprawi, że włosy ulegają przesuszeniu i powraca łamanie się kosmków. Przy kędziorkach proponuje się zastosowanie ploppingu.

Czym jest plopping?

Plopping jest to układanie wilgotnych włosów warstwami na chłonnym miękkim materiale i związaniu go na karku. Podczas kładzenia włosów głowa musi być pochylona w dół. Tak powstanie turban, który usuwa wodę z włosów. Pozostaw go na ok. 20 min. Po zdjęciu turbana aplikujesz we włosy stylizator i włosy pozostawiasz do wyschnięcia. Stylizatorem zwykle są żele do układania włosów. Nie wysuszają ich i nie obciążają. Żel nakładasz na wilgotne pasma, wgniatając go. Taki sposób suszenia sprawi, że włosy są elastyczne i zachowują piękny skręt.

Jaki jest najlepszy sposób czesania włosów kręconych?

Jest kilka sposobów na czesanie kręconych włosów. Do samego rozczesywania użyj grzebienia o sporym rozstawieniu zębów. Nie spowoduje to utraty skrętu pasm
i włosy nie będą się puszyć.

Samo wyczesywanie włosów jest bardzo potrzebne w celu usunięcia starych włosów. Przy tej czynności pobudzamy też krążenie krwi. Dlatego też warto czesanie wykonywać na krótko przed każdym myciem głowy. Kręcone włosy są piękną naturalną ozdobą i po wprowadzeniu kilku drobnych zmian będą jeszcze zdrowsze i idealne.