Pielęgnacja kręconych włosów

12 lis 2022

Szczególną uwagę postawię na kręcone włosy. Osoby obdarzone pięknymi puklami zapewne nie raz marzyły o prostych włosach. Jednakże sprawię, że rzadko kiedy będą używać prostownicy.

Jakie szampony wybierać do włosów kręconych?

Przy włosach kręconych szczególną uwagę należy zwrócić na nawilżenie. Takie włosy są podatne na przesuszenie i łamliwość. A teraz niespodzianka.

W dbaniu o czystość włosów kręconych szampon spada na drugie miejsce. Proponuje się go stosować co kilka myć. Zwykle wybór pada na szampony nawilżające.

A dlaczego taka pielęgnacja?

Kręcone włosy są lżejsze od prostych. Wymagają większego nawilżenia, aby nie ulegały przesuszeniu. Wybór dobrej odżywki do takich włosów jest najważniejszy. To ona przywróci im prawidłowe nawilżenie. Dlatego też mycie włosów rozpoczyna się od nałożenia odżywki. Potem przychodzi kolej na szampon. Po umyciu kolejny raz odżywka, ale o mocniejszym działaniu.

Na co zwracać uwagę przy zakupie kosmetyków do włosów kręconych?

Z uwagi na delikatność włosów kręconych obowiązkowo należy postawić na naturalny skład produktów. Kosmki kręcone są bardzo wrażliwe na wszelkie dodatki chemiczne oraz czynniki zewnętrzne.

Skład kosmetyków powinien być w miarę krótki. W szamponach dobrze, jeśli odnajdziesz dobrze myjące środki i nie wahaj się z ich kupnem. One są z przeznaczeniem do kędziorków.
Gdy wśród składników w szamponie odczytasz: glukozyd kokosowy, mydlnica lekarska czy też glukozyd laurylowy nie wahaj się. Te naturalne składniki pomogą w dobrym umyciu kręconych włosów.

Wybór na kosmetyki z emolientami też jest prawidłowy. Emolient pomoże nawilżyć i zregenerować włosy. Zapobiegnie odparowaniu wody z włosów. Emolientem jest olej arganowy, olej jojoba, oliwa z oliwek. W składzie odżywek i masek powinny znaleźć się emolienty z niewielką ilością humektantów i protein ( keratyna, jedwab, kolagen). Nadmiar humektantów powoduje puszenie się pukli. Humektant to na przykład: kwas hialuronowy, ekstrakt z aloesu, panthenol. Odżywki emolientowe zabezpieczają kosmki i ułatwiają ich rozczesywanie.
Stosuje się je w metodzie OMO jako drugie O. Najpierw odżywka z proteinami lub humektantami. Potem szampon. Następnie emolient.

W odżywkach i maseczkach zwracaj uwagę na bardzo potrzebną roślinną keratynę. Jej zadanie polega na wzmocnieniu pukli.

Jak suszyć umyte kręcone włosy?

Do rozczesywania używaj grzebienia o szeroko rozstawionych ząbkach lub odpowiednią szczotką. Rozczesywanie dopiero suchych włosów jest błędem. Mogą się puszyć.

Dobrze jest, gdy suszysz je bez użycia suszarki. Ugniataj je, dopiero gdy już sporo podeschną. Ugniatanie, gdy są jeszcze bardzo mokre, może powodować ich łamanie się.
Jeśli musisz użyć suszarki ustaw ją na chłodny nawiew. Suszarka z dyfuzorem spełni swoje zadanie.

Po myciu włosów proponuję stosować naturalne olejki do włosów kręconych. Pozwoli to nawilżyć i wzmocnić włosy. Jeśli wybór padnie na olejek z migdałów lub z pestek moreli to będzie super decyzja.

A co z maskami?

Ważnym etapem podczas pielęgnacji jest stosowanie 1 x w tygodniu maski. Stosuj je regularnie i według instrukcji. Lepszy efekt uzyskasz, zakręcając włosy w czepek oraz ręcznik.
Umożliwi to lepsze wchłanianie się składników. Czas trzymania maski na głowie zwykle napisany jest na opakowaniu. Trwa to przeważnie od 20 do 30 minut.

Warto zadbać o kręcone włosy już od samego początku. Dbanie o nie na każdym etapie pozwoli Ci się cieszyć z tych pięknych naturalnie kręconych kędziorów. Stawianie na specjalne kosmetyki i właściwą pielęgnacji pozwoli Ci również dłużej cieszyć się z tego, czym obdarzyła Cię natura. Lśniące i sprężyste loki będą Twoją wizytówką.