Pielęgnacja problematycznych włosów

17 sie 2023

Wiele osób boryka się z włosami. Dla jednych jest to zbyt szybkie przetłuszczanie się włosów. Dla innych suche i łamliwe. Innym sen z powiek zabiera szybkie ich wypadanie.

Co ma wpływ na taki stan włosów?

Przede wszystkim wiele zależy od genów i jakości spożywanych pokarmów. Tuż za nimi ogromne znaczenie ma stres i umiejętność pokonywania trudnych spraw. Poza tym wiele zależy od warunków środowiskowych, kosmetyków oraz rodzaju urządzeń stosowanych do pielęgnacji.

Na co zwrócić uwagę przy pielęgnacji włosów z problemami?

Ogromne znaczenie ma określenie rodzaju skóry głowy. Od tego ważna jest jej pielęgnacja. To znaczy, proponuje się zaznajomić z prawidłowym oczyszczaniem głowy i jej właściwym nawilżeniem.
Inaczej podejdziesz do skóry głowy, gdzie są problemy z przetłuszczaniem czy łupieżem. Przy włosach zniszczonych i matowych prawidłowe nawilżenie i odżywienie to podstawa każdej pielęgnacji.
Poza tym na rynku dostępne są maski, olejki, wcierki czy odżywki, które w większości pomogą odzyskać blask włosom.

A może wolniej rosnące włosy, to nie tylko dieta, ale także słabsze krążenie w skórze głowy. Dlatego też warto zadbać o jej masaż. Odpowiednie wcierki mogą pomóc rozwiązać niedogodność.

Co wiemy o włosach tłustych?

Duży wpływ oprócz genetyki ma wiek dojrzewania i hormony u każdej z płci. Poza tym u pań ogromne znaczenie ma ciąża czy menopauza. Nie stresuj się lub staraj się nad nim zapanować. Złość nie jest dobra dla całego ciała. Pod wpływem emocji wytwarzasz dodatkowe ciepło i wilgoć a włosy szybko stają się po prostu tłuste i przyklapnięte.

Co z myciem tłustych włosów?

W celu usunięcia nadmiaru sebum włosy proponuje się myć regularnie. Z pomocą przyjdą delikatne szampony oczyszczające skórę głowy. Zwykle są to szampony przeciwłojotokowe.
Specjaliści od mycia takiego rodzaju włosów proponują myć włosy co 1- 2 dni.  Pomimo że dalej nadmiernie wytwarza się sebum, spróbuj dostosować się do takich zaleceń. Przy myciu zwróć też uwagę na stopień ciepła wody. Nie może być zbyt ciepła. Najlepiej gdy jest letnia. Unikaj agresywnych odżywek i kosmetyków do stylizacji. Raz na 1- 2 tygodnie użyj kosmetyku oczyszczającego skórę głowy.

Włosy suche i matowe, na co zwrócić uwagę?

Takie włosy wymagają odżywienia oraz nawilżenia. W przeciwieństwie do włosów tłustych w tym przypadku gruczoły wytwarzają za mało sebum. Włosy stają się łamliwe, matowe ze skłonnością do elektryzowania.

Włosom nie sprzyja ich farbowanie, ondulacja, słońce, zbyt gorący strumień powietrza z urządzeń oraz nadmiernie ciepła woda.

Jak pielęgnować włosy suche i matowe?

Zacznij od odżywienia i nawilżenia włosów. Pomogą w tym odpowiednie nawilżające szampony, odżywki, wcierki. Na początek wprowadź maski z przeznaczeniem do włosów suchych.
Bardzo dobre efekty daje olejowanie włosów. Są dwa sposoby olejowania:
– na same końcówki
– na całą długość włosów.
Z olejków specjaliści proponują olej arganowy, kokosowy czy oliwę z oliwek.

Włosy zniszczone i łamliwe

Takie włosy widzisz gołym okiem. Zbyt małe zainteresowanie pielęgnacją, niewłaściwe mycie są przyczyną rozdwojonych włosach i brak elastyczności kosmkom. Zacznij od przyjrzenia się swoje diecie. Może warto wprowadzić dodatkowe pierwiastki oraz minerały, białko itd.

Do pielęgnacji wprowadź delikatne szampony, odżywki, wcierki, olejki, maski. Pomogą nawilżyć i odżywić włosy. Przywrócą im blask i połysk.

Dlaczego wypadają włosy?

Przyczyn jest sporo. Do tej niedogodności należy podejść indywidualnie. Udaj się do lekarza trychologa. Razem opracujecie plan działania. Jedną z przyczyn jest genetyka, gdzie może dochodzić do łysienia typu żeńskiego lub męskiego. Włosy mogą wypadać przy ukrytych niedoborach składników mineralnych. Duży wpływ mają hormony oraz wszystkie czynniki wpływające na zdrowie.
Wszystkie choroby osłabiają włosy. Stres ma ogromny i negatywny wpływ na kosmki. Tym bardziej że jego efekty będą widoczne za około 3 miesiące i wówczas dziwisz się, że wychodzą włosy.

Jeśli dopadły choroby skóry głowy: grzybica, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry głowy niezwłocznie rozpocznij leczenie. Samo nie przejdzie. Włosy bardzo osłabione będą wypadać.

Jak pielęgnować włosy ze skłonnością do wypadania?

Proponuję od przyjrzenia się swojej diecie. Może masz nietolerancje pokarmowe i nie wiesz o tym. Udaj się do lekarza. Wykonaj potrzebne badania. Bez powodu włosy nie wypadają.
Unikaj stresów. On też jest przyczynkiem do osłabienia kosmków. Następnie przyjrzyj się swoim kosmetykom. Być może niektóre z nich są za mocne. Specjalne kosmetyki ułatwią uporać się z zaistniałą sytuacją. Nie pocieraj zbyt mocno włosów podczas mycia. Do ostatniego płukania daj chłodną wodę. Pozwoli ona domknąć łuski włosa. Unikaj ciasnych gumek, upięć.

Zacznij od wizyty u fryzjera. Podetnij włosy do odpowiedniej długości. Pozbędziesz się włosów rozdwojonych. Pamiętaj o piciu wody. Ona ma duże znaczenie dla organizmu. Prawidłowa dieta ma wielki wpływ na wygląd włosów, skóry i paznokci. Każdy dobiera kosmetyki do indywidualnych potrzeb.

Czy można stosować specjalne zabiegi na wypadające włosy?

Tak. Udaj się do gabinetu profesjonalnego. Gdzie po ocenie Twoich włosów mogą polecić specjalne zabiegi:
– jedne z nich to poprawa ukrwienia i dotlenienie cebulek.
– redukcja produkcji sebum
– dostarczenie składników odżywczych do mieszków włosowych.

Jakie wcierki zastosować do włosów z problemami?

Zacznij od oceny włosów. Inne wcierki wprowadzisz do włosów suchych i łamliwych. Jeszcze inne do tłustych a jeszcze inne do przyspieszenia wzrostu kosmków. Na rynku jest sporo wcierek dobrej jakości. Nie tylko nawilżą i odżywią skórę głowy. Pobudzą mieszki włosów do produkcji nowych włosów. Dotlenią i poprawią krążenie krwi. Wcierki mogą działać wzmacniająco oraz likwidować problem ze skórą głowy i włosów. Postaraj się dobrać wcierkę zgodnie z osobistymi potrzebami. Dokładnie czytaj etykietki i cel przeznaczenia danego produktu.