Rodzaje szamponów do włosów

Szampon jest kosmetykiem, który na stałe zagościł przy pielęgnacji skóry głowy i włosów. Dlatego też jego wybór powinien być bardzo przemyślany.

Co uzyskasz, myjąc włosy szamponem?

Jest to stałe dbanie o higienę. Cała skóra głowy powinna być dobrze wypielęgnowana. To na niej zbiera się kurz i zanieczyszczenia nie tylko z powietrza.
Zgromadzony naskórek oraz pozostałości po kosmetykach mogą zatykać mieszki włosowe i doprowadzać do różnych chorób. Co w ostateczności również może doprowadzić do wypadania włosów lub zmian np. łupieżu.

Jak dobierać szampon?

Przede wszystkim sprawdź porowatość włosów. Dopasuj go do rodzaju porowatości.
Mamy 3 rodzaje porowatości:
– wysokoporowate
– średnioporowate
– niskoporowate
Sprawdź kondycję włosów. Czy skóra głowy potrzebuje wizyty u specjalisty? Czy włosy mają tendencję do wypadania?

Pamiętaj o doborze szamponu. Musi on spełniać swoje zadanie.

Dlaczego mycie włosów jest ważną czynnością?

Samo mycie jest z pozoru łatwe. Jednak i ta czynność jest bardzo ważna. Proponuję zastosować metodę kubeczkową.
Polega ona na rozcieńczeniu szamponu np. wodą. Nie szarpiemy włosów. Masujemy całą skórę głowy.
Jeśli istnieje potrzeba dwukrotnego mycia skalpu, zastosuj tę opcję. Płucz letnią wodą.

Czy tylko szamponem myjemy głowę?

Specjaliści zajmujący się tym tematem proponują dla niektórych rodzajów włosów zastosować mycie z odżywką. To włosy zniszczone i puszące się wymagają takiego zastosowania.
Najpierw odżywka, a potem szampon. Odżywkę nakładasz na lekko wilgotne włosy, masujesz skórę głowy i pozostawisz na kilka minut.
Potem spłukujesz.

Jakie rodzaje szamponów odnajdziesz na rynku?

Jest ich bardzo dużo.
Do najważniejszych należą:
– szampon oczyszczający
– szampon nawilżający
– szampon zwiększający objętość
– szampon ziołowy z przeznaczeniem
– szampon przeciwłupieżowy
– szampon przeciw wypadaniu włosów
– szampony w kostce

Przy czym szampon głęboko czyszczący powinien znajdować się w każdej łazience.
Stosuje się go 1x na tydzień lub w zależności od potrzeb.

SZAMPON WZMACNIAJĄCY WŁOSY

Jak sama nazwa wskazuje szampon wzmacniający włosy, to taki szampon, dzięki któremu włosy ulegną wzmocnieniu. Ma on na celu uzupełnić niedobory w składniki mineralne oraz poradzić sobie z dotlenieniem osłabionych cebulek.

Pamietaj tylko zanim sięgniesz po szampon, zwróć uwagę na przyczynę osłabienia włosów lub ich wypadania. Każdy włos przechodzi swój cykl życia. Jeśli przechodzi on jakiekolwiek zaburzenia, wówczas efekty będą zależeć od sposobu leczenia. Być może należy leczenie rozpocząć od wizyty u lekarza.

Unikanie stresu jest bardzo ważne. Co do używania szamponu wzmacniającego włosy od razu nie spodziewaj się ogromnych rezultatów. Bardzo dobre efekty mogą przynieść wcierki we włosy lub domowe płukanki typu pokrzywa, skrzyp polny, aloes itp.

Naturalne składniki, w które możesz zainwestować to np. czarna rzodkiew, żółtka jaj, sok z cebuli, miód, czosnek. Jeśli poradzisz sobie sama z wypadaniem włosów lub ich innym schorzeniem, to proponuję spojrzeć na górną półkę w sklepach. Takie szampony nie należą do tanich. Zwykle są to preparaty to danego celu.

Wśród szamponów wzmacniających należy dokładnie czytać etykiety. Wybieraj te, które będą wzmacniać włosy od samej cebulki. Nowej generacji kosmetyki z dobrymi składnikami pomogą w przyczepności ich do skóry głowy. Jeśli jesteś na 100% pewna, że tylko chcesz wzmocnić włosy i nie jest to związane z chorobą a tylko chwilowe osłabienie, wówczas śmiało sięgaj po cały komplet kosmetyków.

Pierwszym na tapetę wchodzi szampon wzmacniający. Ma on za zadanie bardzo dokładnie umyć skalp i przygotować włosy do dalszego zabiegu. Może to być też wcierka, płukanka, olejowanie, maski. Jednak należy pamiętać o tym, że wzmacnianie włosów należy zacząć od uzupełnienia organizmu w pierwiastki i minerały, które dotrą też do cebulek włosa.

Dobry szampon ma pomóc we wzmocnieniu włosów. Odpowiednio je nawilżyć i dodać blasku, abyś znowu cieszyła się ich pięknym wyglądem.

SZAMPON REGENERUJĄCY

Kiedy przyglądasz się włosom i stwierdzasz, że czegoś im brakuje to znak, że jesteś na dobrej drodze, aby im pomóc. Szukasz dla nich rozwiązania.
Twoje włosy czekają na ratunek. Dlatego śmiało może wybierać wśród szamponów regenerujących. Gdy masz włosy osłabione, zniszczone wybierz szampon, który wzmocni włosy, nada im blasku oraz ochroni przed warunkami z zewnątrz. Dobrze jeśli taki preparat ma w składzie keratynę, wyciągi nawilżające np. aloes czy też prowitaminę B5.

Szampon regenerujący idealnie sprawdza się przy włosach osłabionych z różnych powodów. Taki szampon aplikuje się w zależności od potrzeb. Stosuje się na umyte i wilgotne włosy.
Pozostawia na kilka minut i spłukuje.

Zadaniem szamponu jest naprawić uszkodzony włos nie tylko przez warunki atmosferyczne, ale i zabiegi kosmetyczne.

SZAMPON DO WŁOSÓW TŁUSTYCH

Zanim sięgniesz po szampon do włosów tłustych, najpierw zmierz się z tematem i znajdź przyczynę takiego stanu. Zwykle mówi się, że włosy tłuste, to takie, które myjesz rano, a wieczorem ponownie trzeba myć. Dlatego też należy przywrócić równowagę skóry głowy. Zmiany na skórze głowy mogą być spowodowane przez chorobę, hormony, złą pielęgnacją lub stresem.

Sama dla siebie zastosuj najpierw łagodny szampon z przeznaczeniem do włosów tłustych. Nie wskazane jest używanie kosmetyków z silikonami czy też siarczanami.
Szampon dobierz do skóry głowy. To właśnie na skórze tworzą się wszelkie zmiany z łojotokiem, trądzikiem czy innymi zmianami.

Jak pielęgnacja dodatkowo przyczyni się do przetłuszczania skóry głowy?

Zastosujesz emolienty, które odnajdziesz w kosmetykach. Użyjesz sprayów z alkoholem tworzącymi dodatkowe obciążenie. Brak peelingu głowy. Proponuje się wykonać 1x w tygodniu.

Częste choroby organizmu wpływają na kondycję skóry i włosów. Zadbanie o odporność i wzmocnienie organizmu poprawi kondycję włosów.

Stres nie jest wskazany dla całego organizmu. W początkowym stadium nawet nie bierzesz pod uwagę, że to on może być sprawcą kondycji włosów.
Pocisz się na całym organizmie i również we włosach. Zwiększa się sebum, co za tym idzie skóra i włosy szybko tracą ładny wygląd.

Gdy podejrzewasz, że masz kłopot z hormonami lub tarczycą udaj się do lekarza, lub wykonaj odpowiednie badania. Może to być testosteron u mężczyzn.
Kobiety progesteron. Tarczyca wymaga też odpowiednich badań. Tłuste włosy zaraz będą powodem wypadania włosów.

Jaki szampon wybierać?

Sprawdź stopień przetłuszczania swoich włosów: lekko czy mocne. Proponuję używać szamponów miceralne, dzięki którym zbyt mocno nie wysuszysz skóry głowy. Dobre są kosmetyki z ziołowe z czyszczącymi glinkami. Ich zadaniem jest unormować sebum. Nie używaj zbyt mocnych preparatów, gdyż one również dadzą odwrotny skutek. Możesz taki szampon rozcieńczyć wodą, aby nie spowodować nadmiernego wysuszenia skóry głowy.

Przy zbyt silnym łojotoku zastosuj odpowiednie szampony i peelingi, po których skóra głowy będzie dotleniona, a włosy zyskają na wyglądzie.

Dlatego też, zanim kupisz kosmetyk, pamiętaj o 2 zasadach. Pierwsza to, że szampon ma oczyścić skórę głowy. Druga to przywrócić prawidłową pracę gruczołów łojowych.